Su faresi

Su faresi diğer fare türlerine nazaran başka bir kulvarda yer almaktadır. Kendi türlerinden farklı olan su faresi görünüm olarak benzese de özellik bakımından benzememektedir.

Su farelerinin en önemli özelliği su altında koşabilmeleridir. Boyları yaklaşık 9 cm, kuyruk uzunluğu 6 cm’dir. Ağırlıkları 15 gram olan su faresi türü tamamen siyah renktedir. Sadece altı kısımlarında beyaz renkler görülmektedir.

Kulakları kılları yüzünden görülmezdir. Çoğunlukla gözlerinin ve kulaklarının arkasında beyaz bir benek bulunur. Buda onun kendi türü açısından farklı bir özelliğidir.

Yuvaları ot, yosun ve ince köklerden yapılmış küre şeklini almıştır. Gece ve gündüz aktif olan su fareleri böcek, eklembacaklılar, salyangoz, balık ve kurbağa yiyerek beslenirler…

Yılda 2 veya 3 kez doğum yaparlar ve bir doğum esnasında en az 5 en çok 9 yavru dünyaya getirirler. Gebelik süreleri 25 ile 27 gün arasında değişmektedir. Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar yayılma gösterirler. Türkiye’de Kuzey bölgelerde yaşamaktadırlar.

Fare ilaçlama en önemli etken farelerin yüzücü olduğunu bilmektir. Su faresi ilaçlama uygulama anında mutlaka önemli dikkat gerektirir. Çünkü çok hızlı yayılma gösterirler.

Genellikle durgun sular ve akarsular kıyılarında ki bitkilerin arasında yaşamaktadırlar. Gayet iyi bir yüzücü olan su fareleri 25 saniyeye ulaşan dalış süreleri mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir