Sıçan

Sıçan her yerde ve bölgede rahatlıkla yaşar. En çok görüldüğü bölge ise Kuzey Amerika’dır. Genelde geceleri ortaya çıkan sıçan fare türü kulak kemirici bir ses çıkarmaktadır.  Ev ve ambarlarda bulunmayı çok seveler çünkü besinlerini buradan karşılamaktadırlar. En çok sevdikleri besin ise ekinlerdir.

Sıçan türünün 178 tane türü vardır. Sıçan faresinin yapı ve şekil olarak diğer fare türlerine benzese de huyları ve özellikleri çok farklıdır. Yaşayış şekilleri de diğer türlere göre farklılık gösterir.  Sıçanlar çok fazla doğurgandırlar ve çok çabuk çoğalırlar. Sıçanların en kötü özellikleri pis olmalıdır. Hiç düzenli değillerdir. Özellikle dişi sıçanlar bu konuda çok fazla düzensiz ve pistirler.

Sıçan olarak adlandırdığımız tür aynı zamanda lağım faresi olarak da adlandırılır. Sıçanların midesi ikiye bölünmüştür. Ve bu yüzden bu mide sistemi ile istifra etmesi imkânsızdır. Ayakları ve kuyrukları tamamen az ya da tamamen kılsızdır.

Sıçanların koku alma, görebilme ve çiftleşme özellikleri çok fazla iyidir. Bu sebepten dolayı yaşamlarını dikkatli bir şekilde geçirmektedirler. Sıçanlar erkek ve dişi olarak karışık bir şekilde yaşamaktadırlar. Asıl kökleri Hindistan ve Güney Asya olan sıçanlar ülkemizde

de haylice fazladır.

Doğurgan hayvanlardır ve gebelikleri 20 ila 24 gün arası sürmektedir. Gebelik sırasında sıçanın çok fazla su içmeye ihtiyacı vardır.

Sıçanlar ülkemizde ev, ambar ve ahırlarda görülmektedir. Hayvanlara, besinlere ve otlara en önemlisi ekinlere haylice fazla zarar vermektedir. Kemirgen bir yapıları ve ekinlere karşı bir hassasiyetleri mevzubahistir.

Sıçan ilaçlama yapılan ilaçlama sonrası mutlaka takibi gerek ve uygulama işlemleri günü ve saatinde programlı bir şekilde uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir