Pirinç Faresi

Pirinç faresi çok fazla yemek tüken bir haşere türüdür. Her hafta ağırlığının iki katı besin tüketen bir türdür. Yemeği sevmesi de buradan kolayca anlaşılabilir.  Pirinç faresi adı üzerinde Pirinçler ile beslendikleri için adlarını oradan almışlardır.

Ve pirinçlere fazlasıyla zarar vermektedirler.  Pirinç faresi diğer türlerden farklı olarak evlere ve ev ambarlarına girmezler. Yiyeceklerini ve yuvalarını dışarıda yapmaktadırlar.

İlginç bir özellikleri de çiftleşme bittikten sonra fare erkek fareyi yuvadan dışarı atar. Eş aramaya çoğunlukla dişi fare çıkar. 180’e yakın türü vardır. Aşırı derecede yırtıcı bir yapısı olan Pirinç faresinin istediği anda elde edemediği hiçbir şey yoktur.

Pirinç faresi sıcak iklimlerle ürer. Bu iklimlerde ürüme sayısı oldukça fazladır.  Pirinç faresi suya yakın yerlerde ve bataklıklarda yaşamayı severler.  Renkleri siyah ile karışıktır.

Pirinç fare ilaçlama oldukça önemli bir uygulamadır. Köy yerlerinde sulama kanallarında ve tarlaların ağızlarda yaşadıkları için bu fareler ile başa çıkma aşamasında mutlaka uzman bir ekipten, uzman bir kadrodan yardım alınmalıdır. Pirinç faresi ilaçlama diğer türlere göre daha temkinli ve düzenli yapılmalıdır. Ve mutlaka yardım alınmalı İlaçlama şirketlerine başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir