15 Ağu

Pireler parazit canlılardır. Kan emerek beslenen pireler, vücutta kızarıklık ve kaşıntı oluşturur. Pire ısırığı alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Memeli hayvanların kanını emerek beslenen pireler, tüylü hayvanlar üzerinde rahatça tutunurlar. Pireler çoğunlukla bu hayvanlar üzerine yumurta bırakırlar.

Ortalama iki haftada bir yumurta bırakan pireler, bir yumurtlama esnasında yaklaşık 50-60 larva bırakırlar. Larva içerisindeki pireler, sıcaklığa bağlı olarak çatlayan yumurtadan 10-15 gün içerisinde çıkar. Çok kısa sürede erişkinliğe ulaşan pire yavruları, birkaç gün sonra üremeye başlarlar. Bu üreme hızıyla pireler bir ay içerisinde sayılarının 20 katına ulaşır.

Pireler insan ve hayvan kanıyla beslendikleri için yüzlerce çeşit mikrobu konakçısı olduğu canlılara bulaştırır. Bu şekilde birçok hastalığa sebep olan pire, beslenmeden 1.5 yıl kadar yaşayabilir.

Pireler gizli noktalara yumurta bırakır ve görünmeyen yerlerde yuvalanırlar. Yatak ve yorgan içlerine, kıyafet aralarına, halının dikiş alanları gibi sıcaklığın ve nemin fazla olduğu bölgelerde üremeyi hızlandırırlar. Sıcaklığa dayanıklı olan pireler, zıplayarak hareket ederler. Böylece bir canlıdan diğerine geçen pire, aldığı mikrobu diğer canlılara bu şekilde bulaştırır.

Pire şikayetinden kurtulmak için ilaçlama uygulaması yapılması şarttır. Pire ilaçlaması yapılırken, alanın her bölgesi yoğun bir şekilde ilaçlanmalıdır. Ev ilaçlaması yapılırken; kıyafetler, yatak yorgan içleri, koltukların dikiş araları dahil olmak üzere evin her bölgesi ilaçlanmalıdır.

İlaçlama yapacak şirketin Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Zirai ya da kaçak ilaç kullanan sözde firmalar, pire şikayetiniz için sunamayacağı gibi, sağlığınızı da tehdit edecektir. Pire ilaçlaması detaylı olarak yapıldığı için ilaçlamada kullanılan pire ilaçları çok önemlidir.

Sağlık Bakanlığı onaylı şirketimiz, pire ilaçlaması için Ziraat Mühendislerimize özel pire ilaçları hazırlatmaktadır. Yılların vermiş olduğu tecrübe ile garantili ve etkili bir ilaçlama yapan şirketimizin Çağrı Merkezine 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz, bilgi ve destek alabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak