Orman faresi

Orman fareleri daha çok Orman ve bitki örtüsünün etkili olduğu yerlerde görülmektedir. Daha çok besin ihtiyacını karşılamak amacıyla ambarlara girer ve besin deposunu sağlar. Orman fareleri her türlü ortamda yaşarlar. Bataklık, çalılık, ormanlık ve otlaklık alanlarda yaşarlar. Her türlü ortamda yaşamaları aynı zamanda her ortama ayak uydurabilirler.

Orman faresi ormanda fazla zaman geçirmesinin sebebi su taşımacılığı yapmasıdır. Su ihtiyacını karşılamak amacıyla ormanda da bir yuvası mevcuttur.

Beslenme amacıyla gezgin bir türdür.

Diğer türlerden ayıran özellik biraz daha çalışkan bir türdür. Yürüyüşü, ayaklarını sert ve seslidir. Orman faresi yılda iki kez çiftleşmektedir. Erkek orman fareleri ocak ayında yol almaya başlarlar ve eşlerini aramaya koyulurlar. Ve böylece buldukları ve kendilerine uygun gördükleri eş ile çiftleşip yuvalarını hazırlarlar.

Orman farelerinin en güzeli davulcu fareleridir. Onlar kendi türünden değişik olarak kuyrukları daha bir kıvrımlıdır.

En önemli özellik…

Orman farelerinin en önemli özellikleri dışarıda çöp diyerek adlandırdığımız birçok atığı toplayıp kendi yuvasında saklamasıdır. Bunun sebebi de evlerde ve ambarlardan aldığı besinlerin yerine topladığı çöplerden bırakmaktadır. İşte bu yüzden bir nevi ticaret yapmaktadır.

Fare ilaçlama için mutlaka uzman bir ekip gerekmektedir. Çünkü oldukça sert yapılı olan bu türler kolay kolay teslim olmazlar. En önemlisi de yapılan ilaçlamanın mutlaka kendi alanında öncü bir firma ile yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir