Lağım Faresi

Fare, insanların yaşam alanlarında da bulunan kemirgen hayvan olduğu için zararları açısından da oldukça tehlikelidir. Birçok türü bulunan fare ev faresi, fındık faresi, lağım faresi, tarla faresi, kör fare, çatı faresi diye ayrılabilir. Tüm fare türleri için fare ile mücadele önemlidir. Fareden kurtulmak fare ilaçlama firmaları tarafından doğru şekilde yapılacak olan fare ilaçlaması ile mümkündür.

Lağım faresi, adından da anlaşıldığı gibi lağımlarda daha çok yaşayan lağım suları sayesinde de insanların yaşam alanlarına gelebilen türdür. Diğer türlere göre boyutları çok daha büyük olan lağım faresi 30 cm kadar olabilmektedir. Büyüklüğü fareden kurtulmak için yapılan fare ile mücadele yöntemleri için büyük problem oluşturur. Fare ilaçlaması bu duruma da kesin sonuç olacaktır. Lağım faresi kolonileri oldukça kalabalıktır. Hatta bazen toplu halde saldırıları olan bu türler büyük olmaları sebebiyle de oldukça güçlüdür. Tehlikesi de gücüne göre artmaktadır. ↑lu halde saldırılarını ekinlere, tarlalara, çiftliklere yaparlar. Fare ile mücadele oldukça tehlikelidir. Fareden kurtulmak da bu durumda ciddi bir iştir. Yuvalarını ise, lağım borularının iç kısımlarına ya da pis su akarlarına yaparlar. İnsanların gıdalarıyla beslenmek için lağım suları ile insanların yaşam alanlarına gelen lağım faresi ile mücadele oldukça zordur. Eskide kalmış fare kapanı, fare zehri gibi basit ve yorucu yöntemler lağım fareleri için kesin çözüm olmaz. Farelerden kurtulmak için fare ile mücadele zorlu olsa da yapılması gereken bir davranıştır. Bu zamanlarda kişiler fare ilaçlaması ile sorunlarına çözüm bulacaklardır. Fare ilaçlama firmaları tarafından farklı yöntemler ve ilaçlar kullanılarak uygulanan fare ilaçlaması kısa sürede sizi çözüme ulaştıracaktır.

Doğurarak çoğalan lağım faresi, yılda 4-5 defa yavrular ve her defasında da 6-10 kadar yavru dünyaya getirir. Yavrulamasına izin verilmeden fare için önlem alınması daha sağlıklı olacaktır. Çoğalmaları durumunda daha tehlikeli hale gelebilecek lağım faresi, aç kaldıkları zamanlarda kişilerin kulak, burun, ağızlarını da kemirerek ısırabilir. Bunu tükürüklerinde bulunan narkoz etkisiyle daha kolay hale getirir. Isırdıkları yeri uyuşturmaları sebebiyle kişi kemirildiği anı fark etmez. Bunun içindir ki fareden kurtulmak fare ile mücadele edecek kişiler için oldukça zordur. Fare ısırığı görülen kişi muhakkak tedavi görmeli, ardından da fare bulunacak olan ev ya da alanlar fare ilaçlaması ile dezenfekte edilmelidir.

Fare ile mücadele bireysel yapılabilecek bir davranış değildir. Bu sebeple fare ilaçlama firmaları tarafından muhakkak profesyonel bir yardım alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir