Kırkayak İlaçlama

Kırkayak her bölgede görülebilen yaşam alanlarında sıcak ve nemli ortama ihtiyaç duyan kırkayak ülkemizde de sık görülen canlılar arasındadır. Yaşamları itibari ile gruplar halinde bir arada yaşarlar. Doğada aça dallarında, çürümüş ağaç kavuklarında, kaya altlarında ve toprak içlerinde görülen kırkayak  beslenimini hem otçul olarak hem de etçil olarak sağlar.

Yapıları bakımından kırkayaklar çok bacaklılar cinsinden omurgasız canlılardır. Vücutları boğumlardan oluşur. Ömürleri boyunca bir kaç kez deri değiştirirler ve her deri değişimden vücutlarında yeni bir boğum oluşur. Bu boğumlardan iki çift bacak bulunur. Başlarının çevresinde bir çift anteni vardır. Renkleri ve boyutları çeşitlerine bağlı olarak değişir. Ama  boyutları 4 cm ile 12 cm arasında değişmektedir.

Yumurtlayarak çoğalırlar ve yumurtalarını toprakların altına göçmen kırkayak yavruları dünyaya gelene kadar yumurtaların çevresinden ayrılmaz.  Evde kırkayak seralardan alınan çiçekler ya da alınan topraklar ile girmektedir. Evlerde özellikle balkon ve bodrum katlarında görülen kırkayak kendini tehlike altında hissetmediği sürece sokmaz ama sokması durumunda çok fazla acı ve yanma durumu hissedilir.

Kırkayak ile mücadele için mutlaka ilaçlama firmaları ile görüşüp kırkayak ilaçlama konusunda uzman haşere ilaçlama servislerinden yardım almak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir