Kaya Faresi

Türkiye’nin anonim memelilerdir. Ender görülen bir tür olduğu üzere bu ismi almıştır. Milyarlarca yıl öncesine dayanan bu tür hala günümüzde görülmektedir. Sincap büyüklüğünde kahverengimsi bir rengi olan ve duyu kıllarının 5cm ulaşan bir haşere türüdür. En önemli özelliklerinden bir tanesi kulaklarının uzun olmasıdır.

Kaya faresinin beslenme şekilleri tohumlardır. Çoğunlukla bu şekilde beslenirler ve depo oluştururlar. Temkinli depo harcaması yapmaktadırlar. Kendileri bizzat yuva yapmazlar. Kaya ve taş oyukları içerisinde barınan kaya faresi adını da buralarda yaşadığı için almıştır.

Yıl boyunca 2 ile 4 yavru doğururlar. Büyüme süreleri 4 aydır. 4 ay içerisinde yetişkin ve kendini besleyebilecek bir kaya faresi konumuna gelmektedirler. Yunanistan, İsrail ve Gürcistan’da görülmektedir. Ülkemizde ise hemen hemen her bölgede rastlamak mümkündür.

Kaya faresi ender olarak evlere ve ambarlara girmektedir. Buda besin aradığı zamanlarda gerçekleşir. Kaya fare ilaçlama haylice zordur. Eve ve ambarlara girdiği takdirde düzenli bir uygulama gerektirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir