Karınca İlaçlama

Karıncalar çok uzun zamandan beri Dünya üzerinde koloniler halinde yaşayan canlılardır. 10.000 yakın karınca türü vardır. Beslenmeleri için oldukça çalışkan olan karınca ömrü ortalama 50 gün kadardır.

Karıncaların koku almak ve yön bulmak için kullandıkları antenleri vardır. Yapısal olarak bakıldığında türüne ve yaşadığı bölgeye göre değişen boyutları ve renkleri vardır. Karıncaların iki midesi vardır. Bir tanesinde kendi beslenmesi için yemek bulundururken diğer midesine yuvaya götüreceği yemeği taşır. Karıncalar kendilerinde 50 kat ağırlıkları taşıyabilirler.

Yemek bulmak için önce gönderilen karınca geçtiği yerlere özel kokulu sıvı bırakır ki yemeği bulduğu yeri diğer arkadaşlarına haber verdiğinde yemeğin olduğu bölgeyi rahatlıkla bulabilsinler.

Karıncalar koloniler halinde yaşarlar ve yaşadıkları yuvalarında sınıflandırma sistemi ile yaşarlar her karıncanın ayrı bir görevi vardır. Kraliçe karınca kanatlıdır ve kendi kolonisini kurduktan sonra kanatları dökülür. 15-20 yıl yaşayabilir. İşçi karınca hizmet amacı ile çalışır genelde dişi karıncalar işçi karıncadır. Birde köle karıncalar vardır. Bunlarda başka kolonilerinden çalınan yumurtlar geliştikten sonra hizmet için kullanılırlar.

Karıncalar evlere özellikle yiyecek bulmak için girerler. Yemek kırıntıları, dökülmüş yemek parçaları bulmaları dahilinde birkaç dakika içinde yemeğin bulunduğu bölgeden yüzlercesini görmek mümkündür.

Bunun için karıncalar ile mücadele zordur. Onları öldürseniz bile yenileri gelecektir. Bu yüzden karıncaların görüldüğü bölgenin geneli karınca ilaçlama konusunda deneyimli  Kocaeli ilaçlama firmaları, Ankara ilaçlama firmaları, İzmir ilaçlama firmaları uzmanları tarafından dikkatlice ilaçlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir