Farenin özellikleri nelerdir

Fareler, grup halinde yaşadıkları ve öğrenebilme özelliğine sahip olduğundan fare ile mücadele zordur. Her alanda yaşayabildiği gibi genellikle kirli bölgelerde ve kuytu alanlarda bulunan farelerden kurtulabilmek için etkili fare ilaçları kullanılması ve sağlık bakanlığının onayına sahip firmalar tarafından profesyonel şekilde uygulama yapılması gereklidir. Kapalı alanlarda hızlı bir şekilde çoğalabildiği gibi, açık alanlardan iç mekanlara da kolaylıkla giriş yapabilen farelerden kurtulmak için basit önlemler yeterli olmayacağı gibi etkili ilaç kullanımı ve profesyonel tekniklerin uygulanması şarttır. Fare ile mücadele etmek zorunlu bir iştir. Nitekim insan sağlığı çok önemlidir.

Tarla faresi, ev faresi ve sıçan gibi türleri bulunan fare ile mücadele edebilmek için farklı yöntemler mevcuttur. Sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan fare ilaçlaması için katı ilaçlar ile istasyon adı verilen düzenekler ve fare tuzakları da kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra birkaç yöntemin aynı anda uygulanması ile de gerçekleştirilebilen fare ilaçlaması için basit yöntemlere başvurmak, kemirgenlerin yok olması için çözüm yaratamayacağı gibi sağlıksal sorunların meydana gelmesine de yol açabilir. Bu nedenle kemirgenleri yok etmek için profesyonel yardım almak ve etkisi yüksek olan ilaçlar kullanmak şarttır.
Başının geçebildiği tüm alanlara girebilen fareler, uzun süre aç kalmaları durumunda, sert cisimleri dahi kemirerek iç mekanlara giriş yapabilmektedir. Besin maddelerine zarar verdiği gibi, kıyafetlere ve sert maddelerden yapılmış eşyalara dahi zarar veren kemirgenler, yaz döneminde daha sık çoğaldığı gibi kapalı alanlara özellikle kış döneminde girmektedir. Ancak bunun nedeni, farelerin soğuktan etkilenmesinden ziyade, yiyecek bulma arayışından kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir