Farenin özellikleri

uzun-kulaklı-siyah-gozlu-fareler

Fare kemirgen sınıfından, omurgalı canlı grubundandır. Fare adı bu türe ait olan tüm cinsler için kullanılmıştır. Yaşadığınız alanlarda eğer fare gördüyseniz mutlaka fare ilaçlama servisleri ile irtibata geçmeniz gerekir.

Farelerin özellikleri oldukça şaşırtıcıdır. Yanaklarında keseler bulunur. Bu keselerde yiyecek taşırlar. Çok hızlı çoğalırlar. 9- 18 aylık ömürlerinde 6-8 defa gebelik geçirirler ve her defasında 4-6 yavru doğururlar.

Farelerin 4 ayağı bulunur. Ön ayakları arkadakilerden daha kısadır. Kuyrukları vücutlarından daha uzundur.

Çevik bir yapıya sahiptirler.  Kalemin geçtiği deliklerden geçebilirler.

Farelerin dişleri yenilenen bir yapıya sahiptir. Dişleri köreldiğinde biyolojik olarak tekrar keskinleşir.

Atlama, zıplama yeteneği oldukça gelişmiştir.

İyi yüzücülerdir ortalama 3 gün yüzebilirler. Kahverengi fareler diğer siyah farelere oranla daha çevik ve akrobatiktir.

Fareler besin değeri yüksek olması sebebiyle kendi dışkılarını yiyebilirler. Fareler ne kadar az besin tüketirse ömür süresi o kadar artar.

Farelerin tükürüklerindeki salgı narkoz etkiye sahiptir. İnsanları ya da diğer canlıları kemirdiğinde, bunu hissetmezler.

Taşıdıkları mikroplarla birçok hastalığa sebep olabilirler. Yaşadığımız alanlarda besinlerimize ortak olduğu için bıraktıkları salyalarıyla ya da dışkılarıyla mikrop kapıp hastalanma ihtimalimiz yüksektir. Başta veba olmak üzere, astım, murin tifüsü, tifo, dizanteri ve alerjik hastalıklar gibi sayısız hastalığa yol açabilirler.

Bulunduğunuz ortamlarda pirinç büyüklüğünde siyah dışkılar görürseniz o ortamda fare var demektir.

Evlerinizdeki, iş yerlerinizdeki farelerden kurtulmak için profesyonel ilaçlama şirketleri ile çalışmanız gerekmektedir. İlaçlama şirketleri sizlere kesin sonuç sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir