Fareler eve nasıl girer

fareler-eve-nasıl-girer

Fareler hemen hemen her alanda görülebilecek canlılardır. Çok hızlı ve çok sayıda ürerler. Farelerin çeşitli türleri vardır. Ev faresi, lağım faresi, kör fare, çatı faresi, tarla faresi, pamuk faresi, hamster, kanguru faresi bunlardan bazılarıdır. Evlerde en çok görülen türü ise, ev faresidir.

Evde fare görmemizin çeşitli sebepleri olabilir. Fareler havların soğuması ile su, gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için insanların yaşadıkları alanlara yuvalanırlar. Kapı pencere aralarından, küçük delik ve çatlaklıklardan evlerimize girmesi olasıdır.

Bunun dışında çatı, bodrum, bahçe, havalandırma boşluklarından ve kanalizasyon sistemlerinden ev ve iş yerlerine girerler.

Siyah pirinç büyüklüğündeki dışkılarıyla karşılaştığımızda o alanda var olduklarını anlayabiliriz. Eğer yaşadığımız alanlarda farelerin varlığından şüpheleniyorsak, yalnızca bir tane değil çok sayıda farenin olabileceği bilinmelidir. Fareler toplu halde yaşayan canlılardır.

İnsanların besinlerine ortak olan fareler uyku halindeyken insanların kulak, dudak ve parmaklarını kemirebilirler. Ve bu şekilde hastalık bulaştırırlar.

Farelerin çok güçlü dişleri vardır. Kemirme yaptıkça bu dişleri törpülenir ve kendini yeniler. Gündüzleri gizlenir, geceleri aktif olurlar.

Fareler gizlenmeyi çok iyi başarırlar. Evde bireysel yöntemlerle mücadele etmek oldukça zordur. İstenilen sonuçlar genelde alınamaz. Sadece zaman kaybı yaşanır.

Böylesi durumlarda vakit kaybetmeden ilaçlama şirketlerine ilaçlama yaptırmak gerekir.

Sıvı ile ilaçlama, jel ilaçlama ve istasyon kurulumu gibi mücadele yöntemleri vardır. İlaçlama şirketlerinin uygulayacağı bu teknikler sizleri farelerden tamamen kurtaracaktır. Fare ile mücadelede Sağlık Bakanlığınca onaylı çalışma iznine sahip ve uzman kadrosu olan ilaçlama şirketlerine başvurmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir