Fareler Evden Neden Uzaklaşır ?

siyah-iri-gozlu-ev-faresiKemirgen, elastik yapıya sahip olan, ayakları oldukça sağlam ve dişleri kuvvetli hayvan olan fareden kurtulmak, tüm bu özelliklerinden yararlandığı için çok zordur. Hassas kulaklara sahip olması tehlikeyi kolaylıkla fark etmesini, sağlam ayaklara sahip olması da bu tehlikeden kolayca, hızlıca uzaklaşmasını sağlar. Elastik vücut yapıları sayesinde istedikleri yerlerden geçerek, istedikleri her yere ulaşabilirler. Fare ilaçlama bu doğrultuda büyük önem taşır. Fare ile mücadele edilebilecek tek yöntem fare ilaçlama olacaktır.

Ev faresi, çatı faresi, tarla faresi, lağım faresi, fındık faresi, pamuk faresi gibi yüzlerce türleri bulunur. Türlerine göre besin ihtiyaçları ve yaşadıkları yerler de değişir. Evde bulunan fareler, insan ve hayvan gıdalarıyla beslenirler. Özellikle yağışların fazla olması sebebiyle yuvalarına su dolan ya da besin ihtiyaçlarını gidermek için kapalı alanlarda bulunmayı tercih eden fare, bazı bölümlere yuva yaparak tehlikeli hale gelirler. Fareden kurtulmak kişilerin tek başına altından kalkabilecekleri durum değildi ve yardım için fare ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmelidir.

Aç kaldıkları durumlarda kişilerin uyurken kulak, burun, dudak, parmak gibi ince dokularını kemirerek ısıran ev faresi taşıdığı mikropları, virüsleri kişilere bulaştırarak, sağlıklarına zarar verebilirler. Bunu tükürüklerindeki narkoz etkisiyle hissettirmeden daha kolay yaparlar. Ev içerisindeki mermer gibi sert cisimleri de kemiren fare, insan gıdaları üzerlerine bıraktıkları pisliklerle fark edilebildiği gibi, genellikle mutfakta yiyecek ararken yaptıkları tıkırtılarla da fark edilebilirler. Fare ile mücadele, fareler evden neden uzaklaşır sorusuna alınacak cevaplarla beraber başlatılmalıdır. Fareden kurtulmak, fare kapanı ya da dışarıdan alınacak sağlıksız fare zehirleri, fare ilaçları ile mümkün değildir. Fare ilaçlama sizin için en kesin çözümler olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir