Fareden Kurtulmak

Fare zararlı kemirgendir. Yüzlerce türü bulunur ve her biri insan sağlığı için tehlikedir. Evde, iş yerlerinde, lokanta, fırın, pastane, okul, bahçe, tarla gibi kapalı, açık alanlarda rastlayabileceğimiz fareden kurtulmak şarttır. Çünkü her türü sağlık sorunlarına kadar ciddi zararlar verir. Fare ilaçlama firmaları tarafından alınacak yardımla kolayca çözüm bulunabilir ve fareler yok edilebilir.

Ev faresi, çatı katları, su boruları, açık kapı, pencere, delik duvar araları gibi yerlerden kolaylıkla evlerimize girer ve burada çeşitli bölgelerde yuva yaparak, yiyeceklerimizi tüketerek yaşarlar. İnsan ve hayvan gıdalarıyla beslenmeleri birçok besine zarar verdiği gibi bu besinler yoluyla bize geçecek mikropların da habercisi olurlar. Fareden kurtulmak bu nedenle önemlidir. İhmal edilmemeli kesinlikle fare ilaçlama şirketleri ile irtibata geçilmelidir.

Besin arayışı içerisinde olan fare genellikle mutfakta çıkardıkları tıkırtılar ya da besin üzerinde bıraktıkları pisliklerle kendilerini ele verirler. Fare pisliği pirinç büyüklüğünde ve siyah renktedir. Bu belirtilerle karşılaşan kişiler bir an önce tedbir almalıdır. Bunun dışında özellikle akşamları kişiler uyurken onların burun, ağız, dudak, parmak gibi ince dokulu yerlerini ısırmaları da ciddi tehlike demektir. Tükürüklerinde narkoz sayesinde kişiler bu durumu sonradan fark ederler.  Fareden kurtulmak bu durumların yaşanmaması açısından da şarttır.

Fareden kurtulmak için en önemli sebep insan sağlığıdır. Bunun dışında maddi kayıplara da sebep olan fare evdeki eşyaları kemirebilir. Dişlerinin sağlamlığı mermer gibi sert cisimleri dahi kolaylıkla kemirip zarar vermelerini sağlar. Hatta bunun sonrasında yıpranması gereken dişleri törpülenmiş gibi yenilenir. Yine vücutlarının elastik olması ve ayaklarının sağlamlığı istedikleri yerlere kolaylıkla girmelerini ve istedikleri yükseklikteki yerlere kolaylıkla çıkabilmelerini sağlar. Bu da fare ile mücadele durumunu zorlaştırır.

İnsanlar fareden kurtulmak için ziraat mühendisleri tarafından üretilen ilaçlar kullanan, Sağlık Bakanlığınca onaylı, eğitimli kadrolarla çalışan fare ilaçlama firmaları ile çalışmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir