Fare Üremesi

Fareler gruplar halinde yaşamayı seven canlılardır. Yuvalarını çoğu torağın altına yaparlar. Fare yapı bakımından boyutlarından uzun kuyruğu olan beslenmesini her tülü böcek ve hayvan leşlerinde ya da bitkilerden sağlayabilirler. İnsanların yoğun olduğu yerlerde yaşamayı severler.

Fare üremesi çok farklıdır bilindiği üzere böcek gibi ya da sürüngenler gibi canlılar genelde yumurtlayarak çoğalırlar. Ama fare memeli bir canlıdır. Diğer memeli canlılar gibi fare çoğalması da doğurarak olur.

Fare üremesi olduktan sonra bir kaç hafta içinde yavrularını doğurur. Yavrular ergin döneme gelene kadar anne fare tarafından beslenirler. Her defada bir düzineye yakın yavru doğurabilirler. Yavru fare doğduğun da üzerinde hiç tüy bulunmaz ama birkaç hafta içinde hızla büyüyerek kılları oluşur boyları uzar ve ergen dönemine geçerler.

Ergen döneme geçtikten sonra ister ailesi ile yaşar isterse kendi ailesini kurmak için farklı bölgelere geçebilir. Fare çoğalması en hızlı gelişen canlılar arasındadır doğurarak üremesine rağmen yılda ortalama 5 kere yavru yapan fare doğum işlemi için toprağın altında kendine özel bir bölüm oluşturur ve yavrular gelişinceye kadarda onları orada korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir