Fare Türleri

Böcekler yaşam alanlarımızı olumsuz yönde etkileyen canlılardır. Yaşadıkları alanlara ve beslenme şekillerine göre farklı türlerde bulunurlar. Bu böceklerden biri olan fare kemirgen canlılardandır. Yaşadığı alanlara göre farklı isimler ile anılırlar. Ev faresi, çatı faresi, lağım faresi, kör fare, tarla faresi, su faresi, orman, pamuk ve kanguru faresi gibi türleri bulunmaktadır. Fare türleri ile yaşadığımız her alanda karşılaşmak mümkündür.
Evde fare sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Diğer türlerine oranla boyları oldukça küçüktür. Yaz aylarında evlerimize pek fazla uğramazlar. Ancak kış aylarında yaşam alanı olarak tercih ettikleri yer hiç kuşkusuz evlerimizdir. Besinlerimize ortak olan bu canlılar taşımış oldukları mikropları bizlere temas ve besin yolu ile bulaştırmaktadırlar. Bulaştırmış oldukları hastalıklar ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra eşyalarımıza ve kıyafetlerimize vermiş oldukları zararlardan dolayı maddi sıkıntıların yaşanmasına neden olurlar. Besin olarak hem bitkisel hem de hayvansal olan gıdaları yiyerek beslenirler. Üstün koku alma yetenekleri ile her türlü gıdaya ulaşırlar. Açıkta bulmuş oldukları besinlerin yanı sıra birde ölü böcek leşlerini yiyerek yaşarlar. Besin ihtiyacını karşılayamayan fare insanları ısırır.

Taşımış olduğu morfin özelliğindeki salgısı ile ısırdığı insanda uyku hali yaratır. Fare ısırığı fark edildiğinde mutlaka doktor kontrolünden geçirilmelidir. Fare ilaçlama yapılmadığı takdirde bu kemirgenden kurtulmak mümkün değildir. Lağım faresi de adından da anlaşılacağı gibi lağımda yaşayan canlı türüdür. Ev faresine oranla boyları oldukça büyüktür. Fareler insanların besinlerini yiyerek bu besinleri tüketilemez hale getirirler. Bu canlılara davetiye çıkarmamak adına açıkta yiyecek bırakılmaması ve kapalı kaplarda saklanması gerekir.

Görünürdeki bir fareyi öldürmek ondan kurtulmak anlamına gelmez. Fare ilaçlama yapılmalı ve bulundukları alanlara nüfus ederek kesin çözüm sağlanmalıdır. Biyolojik yapıları itibari ile oldukça güçlü olan canlılar ağır kokulu sıvı ilaçlar ile yok edilebilmektedir. Fare ilaçlama belirli zaman aralıklarında yapılması gerekir. Yumurtalarında yok edilebilmesi adına bu oldukça önemlidir. Sağlık bakanlığınca onaylı firmamız müşterilerinin isteklerini ve önerilerini dikkate almakta olan bir firmadır. Günün her saati ilaçlama hizmeti vererek sizleri bu istenmeyen böceklerden kurtulmak için faaliyet göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir