FARE ÖZELLİKLERİ

fare

Fareler eski tarihten beri insanların başına büyük dert açan canlılardır. Ve insanların fare ile mücadelesi geçmişte farklı yöntemlerle yapılmıştır. Kimi zaman çeşitli fare ilaçları kullanılmış kimi zaman yakalayabilmek için türlü tuzak yöntemleri denenmiştir.

Ne yazık ki bunların hiçbiri kesin ve kalıcı sonuç vermemiştir. Fareden korunmanın en etkili yolu fare ilaçlama şirketleriyle iş birliği halinde olmaktır. Şirketlerin kullandığı fare ilaçları ve fare yakalama yöntemleri kesin ve uzun süreli sonuçlar vermektedir.

Fare hayvanlar kemirgenler grubuna ait memeli bir hayvandır. Dünyanın her yerinde yaşayanı hem etçil hem otçul hayvanlardır.

Çeşitli türleri vardır ancak biyolojileri aynıdır.  İskelet sistemine sahiptir. Bu yüzden vücut yapıları gelişmiştir. Dört ayağı, ayak uçlarında parmakları, parmak ucunda ise güçlü tırnakları vardır. Yüksek yerlere rahatlıkla tırmanabilir çok hızlı koşabilirler. Uzunca kuyruğa sahiptir. Kimi fare türünün kuyruğu bedeninin 2 katıdır.

Ağızlarının içinde sıralı dişleri vardır. Dişleri sayesinde çok sert cisimleri dahi kemire bilirler. Kemirme aşamasında dişleri körelir ancak dişleri kendini yenileme özelliğine sahiptir. Tükürük salgıları narkoz etkisindedir. İnsan ve hayvanları uyur halde yakaladıkları zaman kulak, burun, dudak ve parmakları kemirirler. Burunları çok güçlü koku alma duyusuna sahiptir.  Birçok hayvanı kokusundan tanır. Ve yiyeceklerin kokusunu çok uzaktan algılayabilir.

Fareler yaşadığı yere göre besin maddeleri seçerler. Bazı fareler tarlalarda ve ekinler arasında yaşarlar ve bitkilerle beslenirler. Kalabalık sürüler halinde bulunduklarında tarım ürünlerine büyük zararlar verebilir. Bazıları lağımda yaşar. Bazıları sularda, bazıları da doğada yaşarlar ve yaşadığı çevreden beslenirler. Bunun dışında böcekleri, ölü hayvan leşlerini ve atık olan her şeyi yerler.

İstenmeyen canlılar olan farelerin insanların yaşam alanlarına olumsuz etkisi sebebiyle, daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam için profesyonel kişilerden destek almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir