Fare Nasıl Çoğalır?

Fare memeli bir canlıdır. Kemirgenler grubundan olan canlı taşımış olduğu mikropları insanlara bulaştırdığından dolayı tehlikeli bir canlıdır. Fareler diğer canlılara göre farklı şekilde çoğalırlar. Yavrularını doğurarak çoğalırlar. Yıl içerisinde 6 -7 kez üreyebilirler. Yavruları kısa süre içerisinde olgunlaşarak hızlıca üremeye başlar. Bulundukları yerlerde toplu halde yaşamayı tercih ederler. Yaşam alanlarına göre farklı isimler ile anılırlar.
Güçlü çengelleri sayesinde her yerde rahatlıkla tutunarak yaşarlar. Vücutları oldukça elastik durumdadır. Bu sayede kendilerinden oldukça küçük olan yerlerden geçebilirler. Evde fare geceleri aktif halde gezmektedir. Besin ihtiyacını karşılayamayan kemirgen insanları ısırır. Isırmış olduğu alanda şişme kaşıntı ve yanma söz konusu olur. Taşımış oldukları morfin özelliğindeki salgıları ile ısırmış oldukları insanlar da uyku hali yaratırlar. Bu sebeple fare ısırığı maruzuna kalan kişi ısırıldığının geç farkına varır. Bu gibi durumlarda zaman kaybı yaşamadan doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Fare ilaçlama yapılırken de dikkat edilmesi ve titiz davranılması gerekir. Besin ihtiyaçlarını insanların gıdaları ile karşılarlar. Eski yıllarda bu kemirgenin bulaştırmış olduğu veba hastalığı sebebi ile hayatını kaybetmiş olan pek çok insan olmuştur.

Haşere ilaçlaması sektörünün gelişmesi ile birlikte insanlar bireysel olarak mücadele etmekten vaz geçmiş ve firmalardan yardım almaya başlamışlardır. Fare ile mücadele de insanlar yıllardan beri ilkçe yöntemler uygulamışlar ancak olumlu sonuç alamamışlardır. Çünkü bireysel olarak yapılacak olan hiçbir işlem onlardan kurtulmaya yetmeyecektir. Fareler insanlara benzer yapıları dolayısı ile de yıllardan beri çeşitli deneylerde denek olarak kullanılmışlardır. Uzun yıllardan beri yaşamakta olan fareler hiçbir müdahaleye uğramadıkları durumunda uzun zaman yaşayabilirler. Fare ilaçlaması yapıldıktan sonra fare uygulanan ilacı yer ve bu ilaç canlıda su içme etkisi yaratır. Su içen kemirgen ilacın kana karışması ile ölür. Bu şekilde etrafta bulunan insanlara da zarar vermeden güvenilir bir şekilde canlıdan kurtulmuş olunur. Böcek ilaçlama firmaları hangi haşere türleri için ne gibi ilaçların kullanılacağını iyi bildiklerinden dolayı kısa sürede etkili çözüme ulaşırlar. Fare ilaçlama ve diğer tüm haşereler için ilaçlama hizmeti vermekte olan firmamız sağlık bakanlığınca onaylıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir