fare-ilaclari

Fare ilaçları

Kaliteli fare ilaçları kullanmak, kemirgenlerden kurtulmanın birincil şartıdır. Basit tuzaklar kullanmak, son derece zeki canlılar olan farelerden kurtulmak için yeterli olmayacağı gibi, aksi yönde sonuç alınmasına da neden olabilir. Grup davranışını benimsemiş olan kemirgenleri yok etmek için etkili şekilde sıvı ilaçlama uygulaması yapılmalı ya da bu canlılara özel düzenekler kullanılmalıdır.

Sıvı Fare ilacı

Sıvı fare ilacı kullanılarak yapılacak işlemlerde, ortamın şartlarına bağlı olarak buharlama ya da püskürtme tekniği kullanılabilir. Açık alanlarda yapılacak uygulamalar için buharlama tekniği kullanılması gerektiği gibi; fabrika, iş yeri, daire, bina gibi alanlarda püskürtme yöntemi daha sık kullanılmaktadır. Etkili bir biçimde ve detaylı olarak yapılması zorunlu olan fare ilaçlama işlemi için kullanılan ilaçların kalitesi önem arz ettiği gibi, uygulama yöntemi de son derece önemlidir.

Fare ilaçlama için kullanılan sıvı ilaçlar; hastane, iş yeri, otel gibi alanlarda dahi kokusuz olarak olarak yapılamaz. Akciğer solunumu yapan kemirgenlerin kokusuz ilaçlardan etkilenmeyeceği unutulmamalıdır.

Fare İstasyonu

Fare istasyonu kullanımı kemirgenler ile mücadelede yaygın kullanıldığı gibi, büyük alanlarda daha sık kullanılmaktadır. Fabrika, büyük iş yeri, bahçe, apartman gibi alanlarda kullanılan istasyon; hem farelerin zehirli yiyeceği kolay bir şekilde yemesini sağlamakta, hem de evcil hayvan, yağmur ya da küçük çocukların ilaçtan etkilenme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Farenin başının sığabileceği büyüklükte olan istasyon içerisine yerleştiren özel fare ilaçları, farenin su ihtiyacını arttırarak, su içtiği anda kemirgenin ölmesini sağlamaktadır.

Tuzak, zehirli yem gibi yöntemlere oranla çok daha kullanışlı ve hijyenik bir yöntem olan fare istasyonu, sıvı fare ilacı ile birlikte de kullanılabilir. Ağaçlık alanlara yakın olan ve farelerin sık görüldüğü bölgelerde her iki yöntemin birden kullanılması kemirgenlere karşı kesin bir çözüm sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir