Fare ilaçlama sonrasında ev temizliği

Fareler insan sağlığına zararlı olan canlılar içerisinde ilk sıralarda yer alan canlılardır. Fareler, içinde bulundukları alan/mekânlara kendi taşıdıkları mikrop, bakteri ve zararlı organizmaları bıraktıkları ve bu yolla insanlara onlarca hastalık bulaştırdıkları için, muhakkak fare ilaçlama yaptırılarak alandan uzaklaştırılmalı/yok edilmelidir. İlaçlamanın etkisinin uzun olması ve sağlıklı bir sonuç vermesi için, fare ilaçlamada kullanılan ilacın kalıcılığı uzun tutulmalıdır. Bunun için de fare ilaçlama sonrasında ev temizliği yaparken dikkatli olunmalıdır.

Fareler son derece tehlikeli ve saldırgan canlılardır. Can ve mal güvenliğiniz için, alandaki farelerin tamamının yapılan işlemde kullanılan ilaçtan zehirlendiğine emin olmakta yarar var. Özellikle de lağım fareleri için 2 kat daha temkinli olunmalıdır. Fareler dayanıklı canlılar olduğu için fare ilaçlama sonrasında ev temizliği yaparken acele edilmemesi gerekmektedir. alanda bulunan fareler etkisizleştiği, ilaç etkisini yitirdiği zaman temizlik konusunda adım atılması daha doğru olacaktır.

Fare ilaçlama sonrasında temizlik konusunda en doğru bilgiyi, işlemi gerçekleştiren görevliden alabilirsiniz. Çünkü alanda kullanılan ilaç ve yönteme uygun bilgiyi size verecektir. Ancak genel geçer kurallara bakıldığında şunları söyleyebiliriz. Fare ilaçlama öncesinde ortam, farelerin bıraktığı mikroplardan arındırılması için sıvı ilaçlarda dezenfekte edilir. Bu nedenle sıvı ilaçların mutfakta sık kullanılan eşyalara temas etmemesi için üstlerinin kapatılması gerekiyor. Eğer açıkta kaldıysa yıkanmadan kullanılmamalıdır.

Sıvı ilaçla dezenfektenin uzun süre etki etmesi için alanda ıslak temizlik 15 gün yapılmamalıdır. Kuru temizlik yapılmasında bir sakınca yoktur. Mutfak tezgâhı en sık kullanılan alanlardan biri olduğu için bu bölgede ıslak temizlik yapılabilir. Bu sağlığınızın korunması açısından da son derece önemlidir. İlacın uygulandığı diğer alanlarda ise ıslak temizlik yapılmasından kaçınılmalıdır.  Ayrıca sıvı ilacın temas ettiği çocuk oyuncakları kıyafetleri de yıkanmadan kullanılmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir