Fare ilaçlama için hangi yöntem uygundur?

Fareler kemirgen canlılar olduklarından besin ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilirler. İnsan gıdaları ile beslenen fareler, evlerimize gıda arayışı içerisinde oldukları zamanlarda duvar çatlaklarından, lağım borularından, açık kapı pencerelerden gelebilirler. Fırın, büfe, lokanta, restaurant gibi gıda sektöründe yer alan mekanlar da fareler tarafından sıkça istila edilen yerlerdir. Farelerden kurtulmak bu nedenle oldukça önemlidir ve görüldükleri alanlara kesinlikle fare ilaçlama uygulatılmalıdır. Bulundukları alanlarda tam bir sorun haline gelen bu kemirgenler bulaştırdıkları virüslerle ciddi hastalıklara neden oldukları gibi, eşyalara verdikleri zararlarla da maddi yönden büyük kayıplar oluşturabilirler. Fare ilaçlama için asla geç kalınmamalıdır. Çünkü bu kemirgenler haşerelerden farklı olarak doğurarak üremesini gerçekleştirir ancak çok hızlı ürer. Sayıları arttıkça zararları da artabilecek olan fare ile mücadele için bireysel müdahaleler yerine profesyonel fare ilaçlama şirketleri ile görüşülmesi daha sağlıklı olacaktır.

Fare ilaçlama işlemleri alanın büyüklüğüne, açık ya da kapalı olmasına göre belirlenen teknikler gerçekleştirilir. İstasyon yöntemi, bu kemirgenler için kullanılan özek bir uygulamadır. İlaçlar kedi, köpek gibi hayvanlardan, yağmur, rüzgar gibi doğa olaylarından etkilenmesin diye mum bloklar bulunan kutulara konularak, kuytu köşelere bırakılır. Bu ilacı yiyerek yuvasına dönen fare, su içtikten sonra zehirlenerek ölür. Fare kapanı ya da zehri gibi yöntemler kullanıldığında fare leşleri etrafta kalır ve bu hiç hoş bir görüntü vermez. Bu nedenle farelerden kurtulmak için istasyon yöntemi uygundur.

Akciğer solunumu gerçekleştiren bu canlılar için kokusuz ilaçlar etkili olmaz. Kokusuz sıvı ilaçlar kullanılması da farelerden kurtulmak için etkili bir çözümdür. Bu ilaçlama, teknolojik aletler kullanılarak her alana temas edecek şekilde ilaçların buharlama şeklinde uygulanması ile gerçekleştirilir. İlaçlar kuvvetli olduğundan insanlarla temasları engellenmelidir. zira sağlık sorunları yaşanabilir.

Fare ilaçlama önemli olduğu kadar uygulaması da bir o kadar önemlidir. ilaçların dozajlarının iyi ayarlanması, doğru kullanılması alınacak sonuçların garantisi için en önemli kıstastır. Tarla faresi, çatı, lağım faresi, su faresi gibi yüzlerce çeşidi bulunan farelerden kurtulmak ancak profesyonel fare ilaçlama firmaları ile mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir