fare

Fare İlaçlama Hizmeti

Fare haşeresi çok fazla hızlı hareket etiği için ve sürekli olarak dışarı ve içeri girip çıktığı için fazlaca yakalanması zor bir hayvandır. Kemirgen ve sert bir diş yapısına sahip olan fare, kendi hayatını ve ailesinin hayatını sürdürebilmek için besin ihtiyaçlarını kemirdiği ve her an her yerde bulabildiği besinler ile gidermiştir. Bu besinler, etçil ve otçul olabilir. Besin ayrımı yapmayan nadir hayvanlardandır.

Buna bağlı kalarak da fare türü çok rahatsız verici bir haşere türüdür. İşte bu yüzden fare ilaçlama mutlaka yapılmalıdır. Fakat fare haşeresinin ilaçlaması oldukça zordur. Çok kolay yakalanmadığı gibi barındığı yuvasında da fazla durmamaktadır. Kontrol edilmesi zor olan ender hayvan türlerindendir. Sürekli besin kaynağı elde etmek için dışarı girip çıkan fare haşeresi ilaçlama sırasında mutlaka zorluk çıkarmaktadır.

Fare ilaçlamasında en önemli yer evlerdir. Çünkü insanların yaşam alanı olan ve her türlü besin kaynağına sahip olan evler, ev depoları ve ambarlar bu bakımdan insan hayatını tehdit edici unsurlar yer almaktadır.

Evelerde, ambarlarda ve besin ihtiyaçlarının olduğu yerlerde fare haşeresi görüldüğü takdirde mutlaka uzman bir ekip tarafından ilaçlama yapılması gerekmektedir. Çünkü fareler evlere ve ambarlara yerleştiği takdirde çok hızlı ürerler ve çok fazlalaşırlar. Buda çok ciddi sorunlara yer açmaktadır.

Bu zararlardan en önemlisi eşyaları kemirmeleri ve kullanılmayacak hale getirmeleridir.

Fare ilaçlaması için iki tarz ilaçlama yapmak gerekmektedir. Birincisi, sıvı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sürekli ve düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde mutlaka olumlu sonuç vermektedir. İkincisi ise, yem yolu ile farelere fare zehri kullanılır. Bu daha çok ambarlarda karşımıza çıkmaktadır. Önemli olan bu fare zehrini koyduktan sonra mutlaka takibi önemlidir. Çünkü fare zehri insanlar açısından da tehlike arz etmektedir.

Fareler yılda 4 ve 6 defa üremektedirler. Her üremede en az 6 ve 10 arası yavru sahibi olurlar. Buda yaşadıkları yere çok büyük zararlar verecekleri anlamındadır. Fareler memeli hayvan olup yavrularını doğurup süt ile besler ve büyütürler. Fareler yaz kış demeden üremeye devam ederler.

Ev ortamında genellikle ev faresi ve fındık faresi diye adlandırdığımız fareler yaşamaktadırlar. Dış ortamlardan, sokaklardan evlere, çatılara ve bodrum katlara gelerek yaşamlarını sürdürmeyiş amaçlarlar. Ayrıca çatı faresi ve lağım faresi gibi fareleri de bu bölgelerde görmek mümkün olabilir.

Fare ilaçlama bu mekânlara uygulanan ilaçlamada çok dikkat edilmesi gerekir. Fare ilaçlamasını mutlaka ilaçlama şirketleri yapmalıdır. Fare ilaçlaması yapan firmanın ekibi uzman olmalı ve bu konu hakkında eğitim almış ve bu eğitimini tamamlamış olmalıdır. Çünkü kullanılan ilaçlar ve uygulanan ilaçlama yöntemi diğer canlılara zarar verebilecek güçtedir.

Fare ilaçlama şirketleri fareyle mücadelede büyük önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir