Fare eve neden girer?

Fareler evlerimizde de görülebilen kemirgenlerdir. Evlerimize gelme amaçları ise, sonbahar ve kış aylarında yuvalarına su dolması ve yuvalarının bozulması sonucunda yeni yaşam alanları arayışında olmalarıdır. Ayrıca insan gıdaları ile de beslenebilen bu kemirgenler, bu sebeple de evlerimize kadar gelebilmektedirler. Fare ilaçlama yapılmadığı ve bu kemirgenlere engel olunmadığı takdirde hem maddi, hem manevi sorunlar ile karşılaşılacak, sağlık problemleri yaşanacaktır. Bu uygulama için ise, böcek ilaçlama firmaları ile görüşülerek fare ile mücadele için yardım alınması şarttır.

Farelerin elastik vücut yapıları vardır. Bu sayede kapı eşiklerinden, delik ve çatlak duvarlardan, atık su borularından evlerimize rahatça girebilirler. Başlarının sığabildikleri her yerden, en ufak borulardan dahi geçebilmektedirler. Binaların çatı katlarında, bodrum ve kömürlüklerinde de görülen bu kemirgenler yaşam alanlarımıza geldikten sonra büyük sorunlara sebep olurlar. Evlerdeki gıdaları tüketmeleri, eşyaları kemirerek kullanılmaz hale getirmeleri maddi yönden olduğu gibi sağlık yönünden de ciddi zarar demektir. Çünkü fareler bıraktıkları kıl, salya ve dışkılarla, daha önceden bulundukları yerlerden aldıkları mikropları insanlara bulaştırabilen canlılardır. Evde fare görüldüğü anda bir an önce ev ilaçlama şirketleri tarafından fare ilaçlama yaptırılmalıdır. Aksi halde bu kemirgenlerin sayıları hızla artacak ve fare ile mücadele daha da zorlaşacaktır.

Fareler evlerde çok aç kaldıklarında insanlar uyurken, kişilerin kulak, burun, dudak gibi ince dokulu yerlerini de kemirebilmektedirler. Bunu gerçekleştirirken tükürüklerinden salgıladıkları narkoz ile ısırdıkları yerleri uyuşturarak kişilerin hiçbir acı hissetmemesini sağlarlar. Bu durumlara maruz kalan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve her alanda bulunabilecek farelerden kurtulmak için fare ilaçlama şirketleri tarafından ev ilaçlama hizmeti almaları şarttır. İstasyon yöntemi ile ya da sıvı ilaçlar ile gerçekleştirilen bu işlemler, profesyonel kuruluşlar tarafından yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir