05 Haz

 

fare çeşitleri

İnsanların yaşamları boyunca fareler her bölgede hayatlarını devam ettirebilmeleri için yaşam alanlarımıza yakın bölgelerde bulunmuşlardır. Kemirgenler gruplarından olan fare bir çok deney içinde kobay olarak kullanılmaktadır. Yararı olduğu gibi bir çok mikrobu bünyeleri taşıdıkları için oldukça zararlı canlılardandır.

Her bölgede ve her iklimde yaşayabilen bu canlılar beslenmek için insan atıklarına ihtiyaç duydukları için bizler ile iç içe yaşamaktadırlar. Memeli canlılar arasından olan fare doğurarak çoğalmaktadır. Çok hızlı üreyen bu canlılar gruplar halinde yaşarlar. Toprak altında yaşayan fare çeşitleri olduğu gibi; kanalizasyon, lağım, evlerin çatı ve bodrumlarında yaşayan türleri bulunmaktadır.

Başlıca fare çeşitleri;

Lağım Faresi; adında da belirtildiği gibi yaşam bölgeleri kanalizasyon ve lağım olan bu canlı en çok mikrobu taşıyan ve sağlık açısından en tehlikeli fare türüdür. Fare türleri arasında en saldırgan olarak bilinen lağım faresi kendini tehlike altında hisseder ise ısırıp tırmalayabilir.  Boyutları oldukça iridir ve gruplar halinde yaşarlar.

Fındık (ev) Faresi; yaşam alanlarımızda en sık görülen fare çeşididir ve diğer fare türlerinin en ufak olanıdır. Evlerimizde  artık yemekleri yer, eşyalarımızı kemirerek zarar veren bu canlı çok hızlı hareket eder yakalaması neredeyse imkansızdır. Küçük oldukları için her yere girebilirler. Kış aylarında yemek bulamadıkları için beslenmek için evin içine giren ev faresi ayda bir üreyebilir.

Çatı Faresi; evlerimizde fındık faresinden sonra sık görülen fare çeşidi ve boy bakımından fındık faresinden biraz daha gelişmiştir. Ayrıca çatı faresi diğer farelerden daha kuvvetli bacak ve kol kasları vardır. Tırnakları daha serttir. Tırmanarak ilerleyen bu canlı yılda 3-4 defa çoğalır ve her çoğalmada 5-6 yavru yapabilir.

Kör Fare; genelde tarla,bağ ve bahçelerde görülen insanların çok az rastladığı fare çeşidi olmasının sebebi yaşamını toprak altında geçirmesidir. Gerektiği takdirde sadece geceleri yüzeye çıkan bu canlı ekinlere verdiği zararlar ile bilinmektedir. Ekinlerin kökünü yiyerek ürünlerin telef olmasına neden olmaktadır. Ayrıca kör denilmesinin sebebi gözleri derilerinin altında bulunmasıdır.

Tarla Faresi; adından da anlaşılacağı gibi tarladaki yeni çıkan ekinleri ya da ürünleri yediği için tarımla uğraşanları ciddi zarara uğratan tarla faresi çok hızlı hareket eder ve yakalamak mümkün olmaz. Ayrıca bahçede bulunan sebzeleri gece kemirerek tüketir zamanla bitkilerin ölmesine neden olur. En çok doğuran fare çeşidi olan tarla faresi yılda 6 ile 8 kere doğurur ve bir defada onun üzerinde yavru yapabilir.

Orman Faresi; diğer farelere oranla vahşi yaşama daha odaklanmış olan bu canlı besinlerini ormanlık bölgelerde bulunan bitkilerden sağlarlar. Orman faresi koloniler halinde yaşarlar. Toprak altına çürümüş ağaç kütüklerinin içine yuva yaparlar.

Kanguru Faresi; tarlarda ve ekinlerin bulunduğu bölgelerde yaşayan besinlerini ürünleri kemirerek sağlayan kanguru faresi adından da anlaşılacağı gibi yapı bakımından kanguruya benzemektedir. Bunun nedeni ön ayakları kısa, arka ayakları uzun, zıplayarak ilerleyene ve kulakları diğer fare çeşitlerinin kulaklarından daha uzun olmasıdır.

Su Faresi; yapı bakımından bakıldığında çok fazla tüylü yapıları vardır kuyrukları bedenlerinden daha uzun ve tüylüdür. Yüzmeleri için   parmaklarının ortasında perdeleri vardır. Beslenmesini balık yumurtaları, deniz midyeleri ve balık yavruları ile sağlarlar.

 

 

 

Bir Yorum Bırak