Eve fare girmemesi için ne yapmalıyım

evde-fare

Kemirgen canlı grubuna dahil olan fareler genelde toplu halde, kanalizasyon, lağım, pis suların bulunduğu yerlerde gezinirler. Bünyelerinde birden fazla hastalık virüsü bulundururlar.

Ölü hayvanların leşleriyle beslendikleri için yaşadığımız alanda görülmeleri, yuvalanmaları sağlığımız için oldukça risklidir.

Fareler çok hızlı üreyen canlılardır ve her üremelerinde 8-12 arasında yavru yaparlar.

Yaşam alanlarımıza giren farelerden kısa sürede kurtulmak önemlidir.

Başta sağlık olmak vermez üzere, ortamda bulunan mobilyalara ve cihazlara zarar verirler. Ve önlem alınmazsa hızlı çoğaldıkları için evde fare sayısı gittikçe artabilir.

Fareler gündüzleri yuvalarından çıkmazlar. Gece ortaya çıktıkları için ev sahipleri farelerin bıraktıkları izlerle onların var olduğunu anlarlar.

Duvar diplerinde mutfak dolaplarında lavabo altlarında küçük, koyu renkte dışkı bırakırlar. Ya da küçük benekler halinde fare idrarı görülebilir.

Amonyak kokusu gibi evin belli bölgelerinde koku bırakırlar.

Bazen eşme, kazma, kemirme sesleri de duyulabilir. Tavanlar da tavan aralarındaki odalarda bu sesleri duymak mümkündür.

Yaşadığınız alanda farenin olup olmadığını anlayabilmek için bu gibi belirtilere dikkat etmek gerekir.

Farelerle ilgili sorununuz varsa ve kullandığınız ilaçlardan ya da fare önleyici tuzaklardan sonuç alamadıysanız, bu durumda profesyonel hizmet veren firmalara başvurmanız gerekmektedir.

Bazen küçük gibi görünen sorunlar altından kalkılamayacak bir problem haline dönüşebilir. Haşereleri kontrol altına almanın en doğru yolu uzmanlardan yardım almak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir