Evde Fare Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Evde fare olması durumunda farelerin zararlarının daha da artacağına karşı bilinçli olan kişiler fareden kurtulmak için fare ile mücadele başlatırlar. Fare ilaçlama doğru kullanılan ilaçlama ve yöntemlerle bu duruma kesin sonuç olur.

Elastik vücut yapısına sahip olan fareler yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak ya da özellikle kış aylarında yağışların olduğu zamanlarda yuvalarına su basması gibi nedenlerle yeni yaşam alanları aramak için borulardan, duvar deliklerinden, açık kapı, pencerelerden kolayca evlerimize girerler. Kemirgen olan fareler evde bulunan eşya ve yiyeceklere zarar verirler. Aç kaldıkları çoğu zaman insanların da kulak, burun, dudak, parmak gibi ince dokulu yerlerini kemirebilen fare ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Farelerin tükürüklerindeki narkoz etkisiyle, fare ısırığına maruz kalan kişi o anda ısırılan yeri uyuşturulduğu için herhangi bir acı hissetmez.  Daha sonra farkına varılan fare ısırığı, en önemli fare belirtilerindendir. Bu durumla karşılaşan kişi ‘evde fare olduğunu nasıl anlarız?’ sorusuna net bir cevap almış olur. Taşıdıkları virüsleri bu yolla kişilere bulaştırabilen fareler ciddi hastalıkların habercisidir. Fareden kurtulmak bu sebeple oldukça önemlidir.

Evde, insan ve hayvan gıdalarıyla beslenen fareler, özellikle akşamları aktif olurlar. Yiyecek arayışlarını genellikle mutfakta gerçekleştiren fareler, kişiler uyurken çıkardıkları tıkırtılarla da kendilerini ele verirler. Ayrıca bu arayış sırasında bıraktıkları fare pisliği ile de varlıkları anlaşılabilir. Fare pisliği, pirinç tanesi büyüklüğünde ve siyah renktedir. Eşyalara da çoğu zaman kemirerek zarar veren farelerin bu tür belirtileri evlerimizde görüldüğü anda alınacak önlemler, ilerleyen zamanlarda görebileceğimiz zararların önüne geçecektir. ‘Evde fare olduğunu nasıl anlarız?’ sorusuna cevap olabilecek açıklamalar yaptık. Fare ile mücadele edecek kişiler fare ilaçlama firmaları ile irtibata geçmelidir. Fareden kurtulmak için yapılacak fare ilaçlama uygulamasında kullanılacak ilaçlar muhakkak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir