Evde Fare Neden Olur ?

Fare, ev faresi, fındık faresi, tarla faresi, lağım faresi, kanguru faresi, çatı faresi, su faresi gibi türleri olan, kemirgen, elastik vücut yapısına sahip hayvandır. Tehlikeleri yaşadıkları alanlara göre değişen fare, besin ihtiyaçlarını farklı şekillerde karşılayabilirler. Fare ile mücadele çok önemlidir. Çünkü fare, insan ve hayvan gıdaları ile beslenebilir.

Evde yaşayan fareye ev faresi denir. Bu fare türleri evlerde bulunan besinler için gelir. Özellikle havaların soğumasıyla, yağışların artmasıyla yuvalarına su dolan fareler kapalı alanlara ev, iş yeri, hastane, okul, apartman gibi yerlere yerleşirler. Buralarda yuva yaparak yaşamlarını sürdürürler. Lağım boruları, su giderleri boruları, açık kapı ve pencere gibi yerlerden kolayca geçerek evlere girerler. ‘Evde fare neden olur?’ sorusu için cevap olabilecek bir konu da budur. Diğer haşere ve böceklere göre yumurta bırakmadan çoğalan fareler doğurarak üremelerini gerçekleştirirler. Fareden kurtulmak bu durumlarda daha da zorlaşır. Fare ile mücadele eden kişilere en büyük yardım fare ilaçlama firmaları tarafından verilir. Türlerine göre üreme sayıları değişen fareler sıcak ortamlarda, yavrularını sütle beslemeleri durumunda yavrularının daha çabuk gelişmelerini sağlarlar.

Fare kemirgen hayvan olması sebebiyle de ciddi zararlar verebilir. Hem ev içindeki mermer kadar sert cisim ve eşyaları kemirerek maddi zararlar veren fare, hem de özellikle geceleri kişiler uyurken burun, kulak, parmak gibi ince dokulu yerlerini ısırarak kemirebilirler. Tükürüklerindeki narkoz etkisiyle bu olayı daha kolay gerçekleştirirler. Fareden kurtulmak maddi kayıplara son vermekle birlikte, kişi sağlığı açısından da faydalı olacaktır.

Fare ile mücadele fare ilaçlaması ile mümkündür. Eskiden kalma yöntemlerle fareden kurtulmak mümkün olmaz. Fare ilaçlama firmaları sizlere bu konuda farklı yöntemlerle yardımcı olmaktadır. Eğitimli, uzman kadrolarla ilaçlama yapılması daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir