evde fare

Ev Faresi

Fareler oldukça zararlı kemirgen türlerindendir. Oldukça güçlü dişlere sahiptirler ve neredeyse her şeyi kemirebilirler. Vücut yapıları oldukça esnek olduğu için büyüklükleri ne kadar olursa olsun kafalarının girdiği her deliğe sığabilirler. Çok hızlı hareket kabiliyetine sahiptirler bu sebeple onları yakalamaya çalışmak anlamsız olur. Fareler toplu halde yaşamalarına karşın bireysel olarak hareket ederler. Bulundukları yerlere çok kısa sürede hâkim olurlar çünkü hızlı üreme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca çok zeki hayvanlardır bu sebeple başa çıkmak oldukça zordur. Mutlaka profesyonelleşmiş ekipler tarafından fare ilaçlama yapılması gerekir. Fareler akciğerleri olan tek hayvanlardır, bu yüzden birçok deney de kobay olarak kullanılmıştırlar. Genel olarak dışarıda lağımlarda barınan fareler aç kaldıkları zamanlarda evlere girmeye çalışırlar ve bunu başardıkları takdir de neredeyse yediğiniz her şeye ortak olurlar. Çok fazla tehlikesi bulunan bu kemirgen yiyecek bulamadığı durumlarda insanları kemirmeye başlarlar. Uykunuzda gelerek ağızlarından bir sıvı akıtırlar ve bu sıvı sizin uyuşmanızı sağlar. Böylelikle acı duymaz ve uyanmazsınız.

Birçok fare türleri bulunmaktadır. Ev faresi, kör faresi, lağım faresi bunlardan yalnızca birkaçıdır. Ev faresi; evlerde yaşayan ve sabun, tahıl, ceviz, deri gibi birçok maddeyi tüketen ve boyları yaklaşık 5 ile 10 cm olan bir türdür.

Farelerin insanlara bulaştırdıkları hastalıkları bağırsak parazitleri, tifüs, verem, dizanteri, veba gibi birçok hastalığın sebebi olarak görülebilir. Derhal önüne geçilip fare ilaçlama ekiplerince belirli prosedürler ile işlemin yapılması ve evin farelerden arındırılması gerekir.

Fareler çok aktif hareket ettikleri için birçok mikrobu taşırlar ve evinizde yiyeceklerin üzerinden dokunduğunuz yerlerden geçerek size bir şekilde aktarımı gerçekleşir.  Evde fare görüldüğü an muhakkak fare ilaçlama şirketleri tarafından gelinerek müdahalesi yapılmalıdır. Bireysel anlam da yapılan ilaçlamalar konulacak kapanlar etkisiz olur çünkü oldukça fazla üreme yeteneğine sahip oldukları için bir kaçını öldürseniz bile sonrasında mutlaka tekrar görülecektirler. Bu yüzden Sağlık Bakanlığınca onaylı belgeleri bulunan ziraat mühendisleri tarafından hazırlanan ilaçlar doğrultusunda uygun haşere ve kemirgene göre ilaçlar kullanılarak uzmanlaşmış bir kadro ile işlem gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir