Çatı Faresi

Çatı fareleri diğer türlerine göre oldukça büyük farelerdir. Uzun kuyrukları, kalın olmayan vücutları, büyük kulak ve gözleri vardır. Kentsel ve kırsal alanlarda bulunurlar ve büyük olmaları sebebiyle diğer farelere göre ev ve konutlarda az bulunurlar.

Kuyruğu hariç 15-30 cm boyunda ve 80-300 gr ağırlığındadır. Sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptir, çok iyi tırmanıcıdırlar. Bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar.

Çatı fare 4 ayda gelişme gösterebilir ve 12 ay yani 1 yıl ömürleri vardır. 4 ile 8 yavru doğurabilirler.

Genellikle sevilmeyen bir türdür. Kemirgen oldukları için her türlü ortamda yaşar ve her ortama girebilir. Bunu en çok sonbaharda gerçekleştirir. Sıçanlar mükemmel tırmanıcılardır ve çatı aralarından, havalandırmalardan, kablo yuvalarından, kanalizasyondan, bacalardan ve garajlardan binalara giriş yapabilmektedirler.

Çatı fareleri dış alanda sıçanlar çayırlık ve ağaçlık alanlarda, arazilerde, çiftliklerde ve binaların bulunduğu tüm yerlerde bulunurlar. Büyüklükleri sebebiyle en az 3 cm genişliğinde açıklıklardan geçebildiklerinden, iç mekânlarda fazla görülmezler.

Çatı farelerini ilaçlamada bu türdeki haşereler deliklerde yaşamaktadırlar. İşte bu yüzdendir ki delikleri kapamakta fayda vardır. Yoksa tekrar o deliklerde yuvalanabilirler.

Yalnız kesin çözüm için uzman bir ilaç ekibinden yardım almak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir