Böcek ısırığı

Böcek ısırığı, böcek sokmasından farklı olarak kanla beslenen zararlılar tarafından ısırılma durumudur. Kırsal alanlarda ve ya şehir yaşantısında kendisine kolaylıkla yer edinebilen bir çok haşere türü kanla beslenmektedir. Bu zararlıların başında kene, pire, sinek, vb. canlılar gelmektedir. Tüm bu haşereler insanları ve hayvanları yalnızca beslenme amacıyla kullansa da ısırıkların sonuçları zararlıların türüne göre değişiklikler göstermektedir.

Örneğin; sineklerin ısırıkları yalnızca deride hafif kızarıklıklara ve kaşıntıya sebep olurken beslenme işleminin ardından sinekler kan emdikleri yerden hızla uzaklaşırlar ancak kene gibi zararlılar ise kan emme amacıyla yapıştıkları yerden uzun süre çıkmaz ve bu süre içerisinde kan emmeye devam ederler. Kene deri üzerindeyken yapılabilecek olan herhangi bir yanlış hareket ise kenenin zehirli salgısından dolayı ölümlere yol açabilir. Pireler ise daha çok tüylü ortamlarda barınabildikleri ve çoğala bildikleri için yabani hayvanları ya da evcil hayvanları hedef almaktadırlar.

Pireler de tıpkı sinekler gibi insan üzerinde beslenme ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bulundukları yerden hızla uzaklaşırlar fakat yoğun şekilde ısırdıkları için deri üzerinde çok daha fazla kızarıklığa ve kaşıntıya sebep olurlar. Kanla beslenen haşereler genelde sadece deri üzerinde tahribata ve alerjik reaksiyonlara sebep olsalar da bir diğer olumsuz yanları ise hastalık taşımalarıdır. Bulundukları ortamlar hijyenden uzak olduğu için zararlılar aynı zamanda tifo, veba gibi hastalıkların da mükemmel birer taşıyıcısıdırlar. Bu yüzden herhangi bir problemle karşılaşılmaması adına ve amatörce uygulanan yöntemlerin işe yaramayacağı ve insan sağlığını tehdit edeceği de göz önünde bulundurularak her zaman uzman ve profesyonelce hizmet veren haşere ilaçlama ve ya böcek ilaçlama firmaları gibi firmalardan hizmet alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir